Zprávy mimo kras
Zákaz lezení na Kozlovi - Chřiby |
Sokol stěhovavý |


Važme si a respektujme tohoto krásného a nespoutaného dravce, který se po 65 letech vrátil do Chřibů!
Správce skal
Michal Rožek | 09:39 22.03.2025 |
V KRNAP za víkend vybrali 20 000 Kč za nelegální vstupy do klidového území
Policisté se strážci Krkonošského národního parku (KRNAP) se o víkendu zaměřili na řidiče čtyřkolek, lyžaře a snowboardisty. Od pátku do neděle udělili 20 pokut v celkové výši 20 000 korun. Součástí akce bylo také zjišťování, zda mají řidiči čtyřkolek povolení k vjezdu do národního parku, informovali ČTK zástupci policie a Správy KRNAP. Veškeré pokuty byly v kompetenci pracovníků Správy KRNAP.
Vložil: 13.2.2025 Tonda Tůma
Ujasňují se podmínky táboření a vjezd vozidel pro rybáře v CHKO Soutok
převzato z: https://aopk.gov.cz/-/ujasnuji-se-podminky-pro-rybare-v-chko-soutok
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) si uvědomuje, že rybářské aktivity v tomto území v minulosti nevyvolávaly zásadní konflikty se zájmy ochrany přírody. A právě na tuto pozitivní zkušenost chce navázat. Nařízení o vyhlášení CHKO Soutok schválila vláda v lednu 2025.
Jednou z hlavních otázek je vyjasnění podmínek pro využívání rybářských přístřešků a případného dalšího vybavení na březích revírů Moravského rybářského svazu (MRS) v nově vznikající CHKO. Zástupci rybářů i AOPK ČR se shodují na tom, že bude nutné legislativní řešení, v CHKO je totiž táboření zákonem zakázáno. Řešením by mohlo být vydávání výjimek nebo opatření obecné povahy, které by umožnilo využívání rybářských přístřešků a případného dalšího vybavení pro všechny držitele platného oprávnění k lovu ryb.
„Chceme najít takové řešení, aby rybáři nemuseli řešit individuální výjimky a při rybaření by si mohli postavit přístřešek všechny legálně lovící osoby. Bude ale ještě nutné upřesnit podmínky – třeba velikost a konstrukci přístřešků. Počítáme s tím, že pravidla budou domluvena ještě před tím, než začne platit vládní nařízení o vzniku chráněné krajinné oblasti, tedy nejpozději do začátku července,“ upřesňuje Roman Zajíček z AOPK ČR. To neznamená, že využívání rybářských přístřešků nemůže být v konkrétních úsecích v odůvodněných případech omezeno. Ať už kvůli ochraně přírody nebo prostřednictvím vyhlášek dotčených obcí.
„Společným záměrem MRS a AOPK ČR je nastavení transparentních a objektivních pravidel, která nebudou rybáře zbytečně omezovat, budou platit pro všechny stejně a nebudou vyžadovat individuální výjimky. Jsem potěšen, že naše jednání jsou konstruktivní a mají společný cíl,“ říká Václav Habán z Moravského rybářského svazu.
Dalším důležitým bodem řešení společných zájmů je stanovení podmínek, za jakých bude umožněn přístup rybářské veřejnosti k rybářským revírům MRS. Reálně se jedná o užití jednostopých motorových vozidel s konstrukční rychlostí do 45 km/h. To však musí být předmětem projednání s dalšími subjekty (obce, vlastníci pozemků a orgány Policie ČR). V mnoha lokalitách CHKO by vjezd těchto vozidel nemusel být problém, ale finální rozhodnutí bude záviset na konkrétních místech.
Oblast soutoku řek Dyje a Moravy je pro své přírodní i kulturní hodnoty v celoevropském měřítku územím jedinečným a mimořádně cenným. Jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě a najdeme zde i mokřady chráněné Ramsarskou úmluvou. Zásadní roli tu hraje voda, síť říčních ramen, mokřadů, tůní, nivních luk a lužních lesů. Území s mimořádnou biodiverzitou obývá na 900 druhů cévnatých rostlin a stovky druhů vzácných živočichů, například čolek dunajský nebo orel královský. CHKO Soutok bude vyhlášená k 1. červenci 2025.
foto: Jan Miklín
Vložil: 7.2.2025 Tonda Tůma
Mimořádný objev. Češi našli největší podzemní termální jezero na světě
Objevem jezera a podrobným zmapováním vědecká práce nekončí. O výsledky expedice, kterou téměř milionem korun podpořila nadace Neuron, projevil zájem prestižní National Geographic. „Momentálně jednáme o publikaci s řadou evropských vydání, ale o projektu se hovoří i v mateřské edici ve Washingtonu,“ potvrzuje šéfredaktor Tomáš Tureček.
Příběh cenného objevu se začal psát v roce 2021. Vedoucí pozdější expedice a zkušený speleolog Marek Audy měl indicie, že v oblasti Vromoner na jihu Albánie se může nacházet jeskyně se vzácným termálním jezerem.
Takové jeskyně totiž vznikají komplikovaným procesem, kdy v hloubce několika kilometrů pod nimi je ropné ložisko. Termální vody nasycené oxidem uhličitým nebo sirovodíkem se tlačí vzhůru. Když se dostanou na vzduch, uvolní se sirovodík a poté se přemění na kyselinu sírovou. Agresivní sloučenina pak nerozpustí okolní vápenec, ale přemění ho na sádrovec, který opadává a tím vzniká odspodu tvořená (hypogenní) jeskyně.
Vložil: 5.2.2025 Tonda Tůma
Turisté by se neměli strážců přírody bát, říká nový ředitel NP Podyjí